January 3, 2010

Halo statistics in 2009


Year 2009 was much better than 2008 except the odd radii displays. In December I hoped for diamond dust halos from snowguns but overcast skies and non-favourable weatherconditions prevented me doing so. I went out several times carrying the searchlamp and batteries but poorly developed diamond dust gave only pillars.
Seems that the diamond dust season 2009 November-December overseas in Finland was about the same...nothing noteworthy...maybe except the monster display by Marko Mikkil and the first odd radii display from snowguns by Jukka Ruoskanen.

Observations were done mainly in Keila (Estonia) and its surroundings.
---
Jälle uus aasta käes ! Peaks märkima, et möödunud 2009 oli halovaatluste poolest hulka parem, kui 2008. Tervelt 153 päva halosid ja kokku 390 halonähtust ! Samas peaks mainima, et 2008 õnnestus vaadelda palju haruldasi halosid, siinkohal pean eriti silmas juunikuu raadiushalosid.
Kuskil detsembrikuus pandi Keila suusaradadel lumekahur tööle, mis pani mind suurest rahulolust käsi kokku hõõruma. Kuna lumekahuritel on "maagiline võime" toota jääkristalle, siis lootsin vaadelda halosid, mis tekivad maapinna läheduses hõljuvates jääkristallides e. rahvakeeli "teemanditolmus". Kahjuks ei olnud ilmastikuolud soodsad, sest teemanditolmu tekkimiseks on peale lumekahurite vajalik ka suur õhuniiskus ning tuulevaikus. Sellele vaatamata läksin nii mitmeski ööpimeduses tehisvalgusega halosid jahtima, kuid tagasi tulin tühjade kätega, sest juba eelnevalt mainitult ei soosinud ilmastikuolud jääkristallide teket. Näha oli ainult ähmaseid valgussambaid kusagil kauguses tänavavalgustuse kohal. Kaasaskantav tehisvalgus tekitas sambaid, kuid need olid üpriski nõrgad ja laialivalguvad, mis tähendab seda, et jääkristallides puudus neile nii omane geomeetriline korrapära.

Tundub et teemanditolmu hooaeg 2009 November-Detsember üle lahe Soomemaal oli paljuski sama, mis siinmail. Kui siin Eestis ei toimunud üldse midagi, siis Soomes oli vähemalt paar suuremat vaatemängu, kuid ka need tekkisid suusamägede laheduses, kus lumekaurid huugavad ööpäev ringi. Äramärkimist väärivad Marko Mikkil'a vaatlus ning Jukka Ruoskanen'i poolt dokumenteeritud haloajaloo esimene lumekahurite poolt tekitatud raadius-halo vaatemäng.

Mina ei saa aru nendest kodumaistest ilma-ekspertidest, kes igasugustes ilmaportaalides ja rubriikides kirjutavad halodest, kui haruldastest taevanähtustest. Eriti paneb muigama, kui kuskil meedias on foto näiteks seniidikaarest ja sõna võtab keegi ilmatark ja räägib, milline haruldane nähtus meil siin pildi peal nüüd on. Kui rääkida seniidikaarest, statistikast ja arvudest, siis minul õnnestus seda kaart näha 42 päeval ja 22° halo tervelt 109 päeval ! 
Reisides Lõuna-Ameerika riikidesse, eelkõige Andide puhta õhuga mägiregioonidesse, on võimalik  22° halo vaadelda isegi 250 korral aastas ning nii mõnigi kord saavutab see sellise heleduse ( 1 2 ), mis toob kaasa massipaanika - valdavalt turistide poolt. Soovitaksin ka Filipiinide saarestikku. Mõni ütleb, et troopika halod ei ole huvitavad ja ma olen nendega nõus, sest keskpäevaks on päike seniidis ja peale 22° halo, horisontaalringi ning horisondikaare tavaliselt midagi muud näha pole. Neile aga, kes aeg-ajalt unistavad teemanditolmu halodest ( 1 2 ), soovitaksin kindlasti Kanadat ja eriti Fairbanksi linna, mis asub 910m allpool merepinda Tanana orus. Selline geograafiline eripära ja subarktiline kliima põhjustab külma õhu kogunemise linna ja selle ümbrusesse. Soojemad õhukihid kerkivad küngaste tippu, allapoole jääb külmem õhk. Kui selline temperatuuride inversioon leiab aset talvel, tekib tihtipeale jääudu nähtus, mis on soodne pinnas halode tekkeks. Huvitaval kombel keda seal pole, on halohuvilised. Kohalikele jaoks on halod täiesti igapäevane nähtus ning keegi ei pööra neile suuremat tähelepanu. Nii või teisiti, see linn on talvel halohuviliste paradiis.
Eesti halohuvilisele tuleb vast kõige odavam, kui külastada Soome suusamägesid lumekahurite hooajal.

Peaks mainima, et kõik vaatlused on kirja pandud Keilas ja selle ümbruses.

Veidi statistilisi numbreid kah.


 

3 comments:

Vladimir Galynsky said...

In Belarus distribution of halo display is like your, but smaller

Ágnes Kiricsi said...

I did not make my statistics this year. Hardly any halos, so finally I did not even add up my results. The worst year for me so far (the Czech guys say the same). The best things I got were photographed abroad.
Your April was a great month, and altogether you've had some really nice displays.

Anonymous said...

Taname huvitava blogi